Уштипци за 10 минути за појадок или вечера – „милион” мали топчиња од една смеса

Уштипци за 10 минути за појадок или вечера – „милион” мали топчиња од една смеса

Готови за 10 минути, вкусни и брзи, а идеални за појадок или вечера, за со јогурт, сирење и павлака.

Брзи уштипци по супер рецепт:

Состојки:

  • 20 лажици брашно
  • 3 јајца
  • 200 мл. јогурт
  • 1 кесе прашок за пециво
  • 1 лажиче сол
  • 1 лажиче шеќер

Подготовка:

  1. Се прави смеса од сите состојки и се загрева масло на рингла.
  2. Се вадат форми со лажица и се пржат.
  3. Се ставаат уштипците на салфета да ја впие маснотијата.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

singlepost_text