Брз десерт: Купете обланди и влезете во кујна, готово за 10 минути

Брз десерт: Купете обланди и влезете во кујна, готово за 10 минути

Брз десерт за кој не треба многу труд и време.

Обланди со ореви, ова е постапката и се што ви е потребно.

Состојки:

  • 1 пакување обланди
  • 300 мл млеко
  • 400 гр шеќер
  • 250 гр маргарин
  • 250 гр мелени ореви
  • 250 гр мелени бисквити
  • 2 кеси ванилин шеќер

Подготовка:

  1. Се меша млекото со шеќер и се остава да зоврие, па се додава сечениот маргарин и се чека да се топи, а потоа се трга од оган и се ставаат мелени ореви и бисквити.
  2. Се меша убаво да се соедини смесата, па се филуваат сите пет листа обланда и се ставаат една врз друга.
  3. Се лади и служи.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

singlepost_text