Експрес десерт: Кремава торта со наполитанки готова за 15 минути

Експрес десерт: Кремава торта со наполитанки готова за 15 минути

Изненадете ги гостите со брз и неодолив десерт!

Состојки:

 • 6-7 парчиња наполитанки
 • 700 мл свежо млеко
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 60 гр пченкарен скроб
 • 20 гр путер
 • 100 гр чоколадо за глазура

Начин на подготовка:

 1. Ова е рецепт за многу брза и лесна торта. 
 2. Долг калап за леб прекријте со провидна фолија и ставете еден ред наполитанки. 
 3. Подгответе крем. Млекото и чоколадото ставете ги во тенџере и на слаб оган мешајте додека чоколадото целосно не се растопи. 
 4. Претходно растворете пченкарен скроб во малку млеко или вода и кога чоколадото ќе се растопи и смесата ќе биде добро загреана додајте го скробот во тенок млаз. Мешајте додека не згусне и на крај додајте путер. 
 5. Прелијте го првиот слој наполитанки со крем, ставете втор слој, па прелијте го и него. 
 6. Замотајте со фолија од горе и оставете неколку часа во фрижидер. Кога ќе се излади прелијте со глазура од чоколадо.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text