Цело маало ќе мириса: Највкусните и најбрзи печени компири со многу зачини

Цело маало ќе мириса: Највкусните и најбрзи печени компири со многу зачини

Печен компир сигурно сте спремале на безброј начни, но ова е највкусниот со многу зачини.

Состојки:

 • 8 компири
 • сол
 • бибер
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица јаболков оцет
 • босилек
 • 2-3 чешни лук
 • црвен пипер

Подготовка:

 1. Се лупат компирите и се варат околу десет минути и се цедат, па се загрева рерната на 200 степени.
 2. Се става маслиново масло во плех па компири, сол и бибер, сите зачини и масло горе.
 3. Се печат 30 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Луди компири од рерна

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

 

singlepost_text