Ролни од модар патлиџан: Деликатес на денешното мени

Ролни од модар патлиџан: Деликатес на денешното мени

Направете вкусен ручек со модар патлиџан.

Ролнички кои се топат во уста.

Состојки:

 • 2 модри патлиџани
 • 50 гр ориз
 • 2 кромиди
 • 3 чешни лук
 • малку сол
 • малку босилек
 • 100 гр доматно пире
 • 150 гр мелено месо
 • 5 лажици масло
 • 3 лажици павлака
 • 100 мл бело вино
 • бибер

Подготовка:

 1. Се лупат и сечат модрите патлиџани на тенки кришки, им се става сол па се оставаат да пуштата вода, а во меѓувреме се вари оризот и се сече кромидот со лук, па на масло се пржат кромидот и лукот, месото, па на крај босилекот.
 2. Се трга од рингла, се става павлака, па исцедениот ориз и се загрева рерната на 200 степени.
 3. Се става од филот на секое парче модар патлиџан, па се прави ролничка.
 4. Се редат во подмачкан огноотпорен сад, па се става вино.
 5. Се печат 15 минути, а пред крај горе им се става пармезан.
 6. Се служат со доматно пире.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

singlepost_text