Евтин и вкусен оброк: Ручек за целото семејство за само 150 денари

Евтин и вкусен оброк: Ручек за целото семејство за само 150 денари

Мислите дека е невозможно да се направи ручек за целото семество, а да не потрошите повеќе од 150 денари? Иако звучи неверојатно, сепак е можно!

Еве еден таков рецепт – фаширани шницли готови за миг!

Состојки:

  • 400 гр мелено месо
  • 1 главица кромид
  • малку презла
  • 1 јајце
  • сол
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Меленото месо добро измешајте го со јајце и ситно сечкан кромид, па додајте зачини. Откако масата ќе се соедини оставете малку да отстои во фрижидер. 
  2. По половина час со влажни раце обликувајте плескавици и пржете ги од двете страни на тивок оган, додека не добијат златна боја. 
  3. Послужете со лепињи и салата по избор.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text