Најздравата намирница на светот: Ретко им обрнуваме внимание а лечат се

Најздравата намирница на светот: Ретко им обрнуваме внимание а лечат се

Една од најздравите намирници во светот за кои малку се обрнува внимание.

Урмите се цело богатство со здравје, имаат многу хранливи вредности, витамини и манган, магнезиум и витамин Б6, како и многу влакна во својот состав.

Го подобруваат варењето на храната, помагаат за превенирање рак, се препорачуваат и за лекување на хемороиди.

Магнезиумот има антивоспалително дејство, па помагаат за намалување болки и отоци на телото.

Превенираат и болести на срцето.

Јадете ги почесто.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Џем од чоколадо лешници и урми

Посни бомбици со урми

Полнети урми

Корпи за постот со урми

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака

 

singlepost_text