Грчка салата со сардини

Грчка салата со сардини

Вкусна и освежувачка салата со сардини.

Состојки:

 • 3 лажици сок од лимон
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 чешне лук, ситно сечкан
 • 2 лажици сушено оригано
 • 1/2 лажичка свежо мелен бибер
 • 3 домати со средна големина, исечкани на поголеми парчиња
 • 1 голема краставица, исечкана на поголеми парчиња
 • 1 конзерва леблебија
 • 1/3 шолја издробено фета сирење
 • 1/4 шолја тенко сечкан кромид
 • 2 лажици исечкани маслини
 • 2 конзерви сардина во маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Во поголем сад разматете сок од лимон, масло, лук, оригано и биер. Додајте потоа домати, краставици, леблебија, сирење, кромид и маслини, па лесно измешајте. 
 2. Сервирајте на чинија и потоа на салатата наредете сардини исцедени од масло.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text