Деликатес на трпеза: Шарени макарони

Деликатес на трпеза: Шарени макарони

За денеска не менито тестенини кои се вкусни и шарени и често ќе ви бидат на маса.

Ова е рецептот кој ќе го запишете веднаш:

Состојки:

 • ½ дл. маслиново масло
 • 100 гр. кромид
 • 1 лажиче сол
 • 100 гр. моркови
 • малку магдонос
 • 1 лажиче ѓумбир
 • 1 чешне лук
 • 200 гр. брокула
 • 200 гр. шампињони
 • 1 пиперка
 • 200 гр. доматно пире
 • 200 гр. пченка
 • 1,5 дл бело вино
 • 300 гр. тестенини

Подготовка:

 1. На маслиново масло се ставаат ситно сецканите кромид и лук, па зачини и се динстаат пет минути.
 2. Се додаваат ситно сецканиот зеленчук, па печурки кои треба да се добро измиени и исецкани, се става вино и се крчка пак 5 минути.
 3. Се варат тестенините во солена вода и се цедат, па и тие се ставаат во тавата.
 4. Се служи топло, ако сакате додадете и пармезан.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт