Доручек кој ќе го обожавате: Полнети пржени лепчиња (Видео)

Доручек кој ќе го обожавате: Полнети пржени лепчиња (Видео)

Ако сакате калоричен доручек пржениците се одличен избор. Ако додадете уште и некое парче шунка и кашкавал мора да биде добро.

Состојки:

 • 6 парчиња бајат леб
 • 2 јајца
 • 50 гр лебно брашно
 • 50 гр презла
 • 100 гр шунка
 • 100 гр кашкавал
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Во чинија разматете јајца, на парче леб ставете кашкавал и шунка поклопете со друго парче леб. Извалкајте во брашно, јајца и презла. 
 2. Пржете во масло да поруменат од двете страни и вадете ги на хартиени салфети. 
 3. Послужете топло со јогурт или кисело млеко.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text