Тече павлака, се топи кашкавал: Пилешко во кремав сос

Тече павлака, се топи кашкавал: Пилешко во кремав сос

Вкусно месо со кремав сос за сите сетила.

Состојки:

 • 500 гр. пилешко месо
 • 1 кромид
 • 2 чешни лук
 • 100 гр. маргарин
 • 200 гр. павлака за готвење
 • 200 гр. кашкавал
 • ½ сок од лимон
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 1. Се сече и динста на маргаринот кромидот, па се додава ситно сечениот лук и се динста.
 2. Се додава павлаката со рендан кашкавал и се остава да зоврие со мешање, па се ставаат зачини.
 3. Пилешкото се сече на коцки и се запржува па се става малку сок од лимон и се прелива со сосот.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

 

singlepost_text