Нема стоење до шпорет и губење време: Најлесните бомбици

Нема стоење до шпорет и губење време: Најлесните бомбици

Најлесни и најкремави бомбици.

Состојки:

 • 2 пудинзи од чоколадо
 • 1 јајце
 • 2 лажици рум
 • 2 лажици вода
 • 500 гр шеќер во прав
 • 500 гр путер
 • кокос
 • мелени ореви

Подготовка:

 1. Се мешаат со жица шеќерот и јајцето, румот и водата, па се варат на пареа.
 2. Во врелата смеса се ставаат путер и пудинг во прав.
 3. Се меша, ќе биде доста лепливо, но така треба.
 4. Нека се стегне во ладилник половина час, па се обликуваат бомбици и се валкаат во ореви и кокос.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта