Жедта е аларм на телото – за ова може да се заврши во болница

Жедта е аларм на телото – за ова може да се заврши во болница

Сите знаеме колку е водата важна за телото, колку е здрава и колку треба да ја пиеме особено во летниот период кога е топло и може да дојде до дехидрација.

Научниците и нутриционистите велат дека дневниот внес не треба да е помал од 1,5 литри и дека жедта некогаш е аларм дека нешто не е во ред.

Треба да пиеме вода и пред да ожедниме, бидејќи самата жед е аларм дека дошло до лесна дехидратација на телото.

Водата е еликсир на младоста, чувар на здравјето, кожа и убавината.

Со доволен внес на ден се спречува стареење на кожата, се подобрува здравјето, се слабее, се исфрлаат и токсините од телото.

Ако не сте од оние кои пијат вода, натерајте се да испиете барем 5 чаши на ден, а внесувајте ја и преку супа, чај, исцеден лимон во вода.

Повеќе на Готви.мк:

Пиела вода со мед и лимон

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

 

singlepost_text