Не постои друг ручек од толку малку состојки – готов за 10 минути

Не постои друг ручек од толку малку состојки – готов за 10 минути

Мезе за со пиво, прилог за ручекот или едноставно уживање за сите сетила.

Малку состојки и труд за деликатес.

Состојки:

  • 3 тиквички
  • кашкавал
  • 3 јајца
  • 9 лажици кисела павлака
  • сол и вегета

Подготовка:

  1. Се сечат тиквичките откако ќе се излупат на кругови, и се става вегета на нив.
  2. Се зема огноотпорен сад и се премачкува со малку масло, најдобро маслиново, па се става ред тиквички, па малку рендан кашкавал, па тиквички, па пак кашкавал.
  3. Се маат јајца со киселата павлака и сол и вегета, па се става оваа смеса горе.
  4. Се пече 12 минути на 200 степени.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Евтин ручек: Пилешко со тиквички

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

 

 

singlepost_text