Ваква не сте јаделе: Пудинг баклава за 15 минути

Ваква не сте јаделе: Пудинг баклава за 15 минути

Нешто што сигурно не сте го подготвиле до сега. Рецепт за баклава со пудинг.

Состојки:

 • 500 гр готови кори за пита
 • 1 л. млеко
 • 3 кеси пудинг од ванила
 • 4 лажици шеќер
 • 4 јајца
 • 1 дл. масло
 • 4 лажици шеќер за корите
 • 500 гр. шеќер за шербет
 • 2 шолји вода

Подготовка:

 1. Се варат трите пудинзи во литро млеко и се става шеќер.
 2. Нека се лади пудингот, па ставете да се вари водата со 500 грама шеќер за шербетот.
 3. Откако ќе зоврие се доволни 2-3 минути, па тргнете ја од оган.
 4. Се матат јајцата со шеќер, па маслото.
 5. Се делат корите така што треба да добиете три ролати.
 6. Се зема првата и се премачкува со смеса од јајца и масло, па се става другата кора која исто така се премачкува, па третата која не се премачкува, туку се става пудинг и се витка ролат.
 7. Се става во подмачкан плех и истото се повторува со остатокот од корите.
 8. Се става малку масло горе и се печат на 180 степени 15 минути убаво да порумени.
 9. Се става потоа шербетот кој веќе се оладил.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

 

singlepost_text