Полнети пиперки во кајмак

Полнети пиперки во кајмак

Вкусни полнети пиперки во кајмак – брз и лесен ручек!

Состојки:

 • 4 меснати црвени пиперки
 • 200 гр печено бело пилешко месо
 • 100 гр ситно сечкана шунка Пекабеско
 • 100 гр домашен колбас
 • 1 шолја интегрален ориз
 • 100 гр црвен кромид
 • пипер
 • сол
 • бибер
 • зачин
 • 1 јајце
 • 1 домат
 • масло
 • магдонос
 • 150 гр кајмак

Начин на подготовка:

 1. Кромидот ситно исечкајте го, пропржете го на масло и додајте ориз, малку пропржете, налијте вода, зачинете со зачин и гответе поклопено на тивок оган додека водата не испари. Пропржете го месото од колбасите и шунката, додајте сечкано бело пилешко месо да се соедини. Малку измешајте на оган, додајте пипер, сол и бибер, по вкус. 
 2. Тргнете од шпорет, малку изладете, измешајте јајце и додајте обварен ориз и малку магдонос. 
 3. Сè добро измешајте и полнете ги пиперките, претходно измиени и исчистени од семки и петелки и затворете ги со парчиња домати. Во намастена тепсија наредете ги полнетите пиперки, малку намастете ги и печете ги на 200 степени. Кога пиперките ќе се испечат, извадете ги од рерна, прелијте ги со растопен кајмак и запечете ги уште пет минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт