Лебот не ни одмага во слабеењето – важно е само кога го јадеме

Лебот не ни одмага во слабеењето – важно е само кога го јадеме

Се повеќе луѓе избегнуваат леб бидејќи не сакат да се здебелат, но најновите истражувања покажале дека нема потреба да се избегнува лебот, туку важен е само тајмингот.

Едно истражување во Чикаго покажало дека треба да се јаде парче леб само за појадок наутро ако сакате да изгубите килограми, а потоа секако треба да избегнувате.

Во истражувањето учевствувале и лица со дијабетес кои имале просечен појадок, ручек и вечера.

Некои со леб само наутро изгубиле и 24 килограми за три месеци, но секако со физичка активност.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

singlepost_text