Изненадете го семејството со ручекот денеска: Гулаш на посебен начин

Изненадете го семејството со ручекот денеска: Гулаш на посебен начин

За секој ден ни треба нова и креативна идеја за ручек, која сите ќе ги воодушеви, а тоа не е ни малку лесно.

Ви нудиме сочен гулаш за денеска на трпезата:

Состојки:

 • 1 кг. свинско со коски
 • 1 лажиче сол
 • 3 чешни лук
 • пола коцка за супа со зеленчук
 • вегета
 • 1 л. вода
 • ½ главици зелка
 • ловор
 • бибер

Подготовка:

 1. Месото се посолува и му се става бибер па се пржи на масло од сите страни.
 2. Се вади, па на таа маснотија се пржи и лукот.
 3. Се додава зелката и се меша 5 минути додека крчка, се ставаат ловор и зачини, па пак месото.
 4. Се топи коцката супа во водата и се става постепено половина час додека не се потроши.
 5. Се служи топло.

Повеќе на Готви.мк:

Пилешки гулаш

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text