Домашни мини погачи – нараснуваат огромни, излегуваат многу од една смеса

Домашни мини погачи – нараснуваат огромни, излегуваат многу од една смеса

Направете брзи и вкусни погачи за утрото или крајот на денот.

Состојки:

 • 1 квасец
 • 2 лажички шеќер
 • 6 дл. млеко
 • 800 гр. брашно
 • 1 лажиче сол
 • 450 гр. мелени чварки
 • 1 јајце
 • сусам за горе

Подготовка:

 1. Се става квасецот во топло млеко и се става шеќер, па се просејува брашното со сол, а потоа му се додава квасецот со млеко.
 2. Се меси тесто и се остава половина час да нарасне.
 3. Се мелат чварките и им се става сол по потреба.
 4. Се расукува тестото, се мачка со чварките и се поклопува како писмо, па се остава кратко да нарасне.
 5. Вака се прави два пати.
 6. Потоа се вадат со чаша погачи и се редат на плех, па се става сусам и се печат на 200 степени додека не добијат убава златна боја.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

 

singlepost_text