Торта со плазма и нутела без печење

Торта со плазма и нутела без печење

Направете вкусна и брза торта за која не треба да вклучите шпорет.

Плазма и нутела се совршена комбинација.

Состојки:

 • 200 гр. мелена плазма
 • 125 гр. маргарин
 • 2 лажици мед
 • 3 лажици нутела

Фил:

 • 500 мл. слатка павлака
 • 200 гр. млечно чоколадо
 • 200 гр. бело чоколадо
 • 2 шлаг креми
 • 200 мл. млеко за шлаг

Подготовка:

 1. Се ставаат во сад плазмата со маргарин и мес и се матат со миксер, па се ставаат на дно на калап, рамномерно се распоредува смесата и се премачкува со нутела, па се става да се стегне во ладилник.
 2. Во пола од павлаката се става истопена млечна чоколада, а во другата половина истопена бела чоколада.
 3. Се премачкува кората со бел па црн фил, па се мати шлагот со млеко и се украсува цела торта.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

 

singlepost_text