Руска салата со макарони

Руска салата со макарони

Руската салата е неизоставен дел од речиси секоја празнична или славска трпеза. Сепак, еве како можете да ја направите да ви биде оброк за секој ден, а сепак да го има оној феноменален кремаст вкус на мајонез, шунка и павлака.

Состојки:

 • 1/2 кг макарони
 • 400 мл кисела павлака Пекабела
 • 1 чаша мајонез (чаша од 200 мл)
 • 1/2 кг исечкана шунка
 • 200 гр кашкавал
 • 7-9 кисели краставички
 • 5 варени јајца
 • малку сенф
 • сол
 • бибер
 • зеленчук по вкус (грашок, пиперки, моркови)

Начин на подготовка:

 1. Обварете ги макароните. Би требало да изберете ситни макарони, полжавчиња или други ситни облици. Измијте ги, исцедете ги и оставете ги да се изладат. Кога ќе бидат добро изладени додајте во нив кисела павлака, мајонез, исечкана шунка, изрендан кашкавал, краставички, јајца и зачини. Сè добро измешајте. 
 2. Слатата треба да ја направите барем ден пред послужување бидејќи на макароните им треба време да впијат. 
 3. Напомена: Ако салатата е многу сува, бидејќи макароните ја впиле целата павлака, можете да додадете уште малку павлака за салатата да биде сочна.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text