Деликатес кој крчка: Полнети пиперки со сирење и млади компирчиња

Деликатес кој крчка: Полнети пиперки со сирење и млади компирчиња

Вкусното јадење полнети пиперки во ново руво. Направете ги со сирење и млади компири.

Состојки:

 • 4-5 пиперки 
 • 5-6 компири 
 • 300 гр. сирење 
 • 2 лажици кисела павлака 
 • 3 јајца 
 • масло

Подготовка:

 1. Се чистат и мијат пиперките и се солат од внатре. 
 2. Се ставаат изронетото сирење, јајцата и киселата павлака во сад со пет лажици масло и се полнат пиперките со смесата. 
 3. Се редат на тава со масло, а компирите се сечат на тркалца и им се ставаат зачини, па се редат меѓу полнетите пиперки. 
 4. Се мешаат 4 лажици масло со 4 лажици вода и се полева горе. 
 5. Се печат додека компирите не добијат боја на 200 степени.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

 

singlepost_text