Брза и вкусна: Пита од блитва

Брза и вкусна: Пита од блитва

Нашата препорака за денешниот ручек е пита од блитва.

Состојки:

 • 1 пакување лиснато тесто
 • 500 гр блитва
 • 2 лажици маслиново масло
 • 8 лажици путер
 • 1 јајце
 • 200 гр фета сирење
 • 2 лажици сечкан копар
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Блитвата измијте ја и извадете ги тврдите делови. Бланширајте ја кратко во врела вода. Исцедете ја и исечкајте ја на ситно. 
 2. Тестото развлечете го да биде нешто поголемо од големината на калапот. 
 3. Во сад измешајте исечкана блитва, фета сирење, јајце и копар па таа смеса распоредете ја по тестото. Вишокот тесто оставете го да падне на филот. 
 4. Печете на 200 степени околу 20 минути или додека тестото не добие боја.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text