Предјадење без мака: Идеално за летото, нема печење

Предјадење без мака: Идеално за летото, нема печење

Направете посебно предјадење без печење и мачење.

Идеално за летото.

Состојки:

 • 1 кромид
 • 1 лук
 • 2 тиквички
 • 300 гр. кисело млеко
 • 150 гр. кравјо сирење

Подготовка:

 1. Лукот и кромидот се печат, па се сецкаат ситно.
 2. Тиквичките се лупат и се варат 10 минути во солена вода.
 3. Ситно се сечат потоа.
 4. Измешајте го лукот, кромидот, изронетото сирење и тиквичките, како и кисело млеко.
 5. Додадете и кисело млеко.
 6. Измешајте и ставете во чинија.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

singlepost_text