Домашен кашкавал од три состојки – му нема рамен, а толку лесно се прави

Домашен кашкавал од три состојки – му нема рамен, а толку лесно се прави

Направете домашен и вкусен кашкавал на кој му нема рамен.

Состојки:

  • 5 л. млеко
  • 5 лажици сол
  • 1 лимонтус

Подготовка:

  1. Млекото се вари, па се додава сол кога ќе почне да врие, а потоа и лимонтус со постојано мешање.
  2. Тешноста ќе се згусне и ќе добие жолта боја.
  3. Ставете во памучна газа која сте ја намокриле и нека се цеди два часа, па изладете.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

singlepost_text