Домашен сладолед од само 3 состојки – еве рецепт

Домашен сладолед од само 3 состојки – еве рецепт

Освежувачки и здрав сладолед кој ќе го подготвите многу едноставно!

Состојки:

  • 4 шолји кокос крем или полномасно кокосово млеко
  • 1/2 чаша мед
  • 1,5 лажичка чист ванилин екстракт
  • кокосови трошки
  • јаткасти плодови
  • исчистена кора од ананас пресечена на половина за сервирање

Начин на подготовка:

  1. Во голем сад измешајте кокосово млеко или крем, мед и екстракт од ванила. 
  2. Со миксер добро измешајте ги состојките како би се создала хомогена смеса. Во неа можете да додадете јаткасти плодови како ореви, кикирики, лешници (може и корн-флекс). 
  3. Смесата префрлете ја во пластичен сад и ставете ја во фрижидер минимум еден час. Сервирајте топчиња сладолед во кора од ананас или украсни чинии за сладолед.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text