Плазма торта со мерки во лажици – брз десерт за секоја пригода

Плазма торта со мерки во лажици – брз десерт за секоја пригода

Направете вкусна плазма торта со мерки во лажички. 

Состојки:

 • 3 јајца 
 • 21 лажици шеќер 
 • 16 лажици масло 
 • 21 лажици млеко 
 • 23 лажици брашно 
 • 1 прашок за пециво 
 • 2 лажици какао

Фил:

 • 4 кисели павлаки 
 • 250 гр шеќер во прав 
 • 300 гр мелена плазма 
 • шлаг за декорација

Подготовка:

 1. Се матат заедно сите состојки за кора, па се прават три кори и се печат. 
 2. За една кора во плех ставете 2-3 кутлачи од смесата. 
 3. Се матат заедно павлаката со плазма и шеќерот, па се премачкува тортата со филот. 
 4. Се реди кора, фил додека има, па горе се декорира со шлаг.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text