Има повеќе витамин Ц од портокалот – освен што лечи е и моќен афродизијак

Има повеќе витамин Ц од портокалот – освен што лечи е и моќен афродизијак

Индискиот орев е здрава и исклучително вкусна намирница.

Никогаш не се продава со лушпа, бидејќи помеѓу внатрешноста и лушпата има масло, а тоа треба да биде тргнато. Така се уништува и лушпата.

Достапен е во текот на целата година, а во Европа главно се јаде сушен или печен.

Се чува на ладно и темно место, херметички затворен, па така трае и до три месеци.

Ги чисти цревата, делува и како моќен афродизијак за телото, а има витамин Ц повеќе и од портокалот.

Се намалува и притисокот и помага и за болно грло и кашлица.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text