Колач со суви сливи

Колач со суви сливи

Изненадете ги домашните со овој превкусен десерт…

Состојки:

 • 5 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 100 гр брашно
 • 100 гр гриз
 • 50 мл масло
 • 1 прашок за печиво
 • 200 гр суви сливи
 • шеќер во прав
 • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно и гриз измешан со прашок за печиво, потоа масло, сè убаво изедначете и ставете во намастен плех и тоа само половина, па распоредете. 
 2. Печете на 200 степени пет минути, па извадете од рерна. Од горе наредете суви сливи, па ставете го остатокот од тестото и покријте го овошјето. Печете на истата температура уште 30 минути. Врелиот колач посипете го со шеќер во прав.

Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text