Зачин вреден злато – има Б комплекс и помага за спектар болести

Зачин вреден злато – има Б комплекс и помага за спектар болести

Ловоровиот лист е зачин кој одамна се користи во секојдневието и алтернативната медицина, а има многу бенефити.Богат е со витамин А, со витамин Б комплекс и селен и железо, како и цинк и магнезиум, многу важни за здравјето.

Го олеснува одењето во тоалет и варењето на храната, помага кај болести на респираторниот тракт, ги намалува и менструалните болки и тегоби кај жените и девојките, го јакне имунитетот и ги намалува стресот и нервозата.

Во кулинарството е широко применлив и во готвењето се препорачуваат 2-3 листа за супи, манџи и секакви ручеци.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Избелете ги забите со евтина намирница

Измешајте топла вода и куркума

Избелете ги забите за две минути

Мултивитаминска напивка со куркума

Намирници кои се ужасни за забите

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

 

singlepost_text