Омилено летно јадење: Тестенини со тиквици

Омилено летно јадење: Тестенини со тиквици

Тиквицата е иделен избор за подготовка на јадења на лето, а еве еден едноставен рецепт за тестенини со тиквици.

Состојки:

 • 1 кг тиквици
 • 1 главица кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • неутрална павлака
 • сол
 • бибер
 • зачини
 • тестенини по желба
 • малку маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците исчистете ги и исечкајте ги на поголеми коцки. Исчистете го кромидот и исечкајте го што поситно. На малку масло продинстајте кромид, зачинете со сол, бибер и зачини, па додајте тиквици. 
 2. Пред крај, кога тиквиците ќе омекнат, додајте и лук. Динстајте уште минута-две, па измешајте неутрална павлака. Згответе ги тестенините и прелијте ги со тиквици.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text