Солени кифлички

Солени кифлички

Подгответе вкусни солени кифлички по едноставен рецепт.

Состојки:

 • 220 мл вода
 • 120 гр путер
 • 150 гр брашно
 • 4 јајца
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Во длабока тава загрејте вода, путер и сол додека путерот не се растопи. 
 2. Потоа замесете тесто и кога малку ќе се излади додајте јајца, едно по едно, добро мешајќи помеѓу додавањето. 
 3. Плехот во кој ќе ги печете кифличките обложете го со хартија за печење и намастете со путер, па посипете со брашно. 
 4. Со помош на две лажички обликувајте што помали топчиња и редете ги на плех за печење. 
 5. Топчињата печете ги во рерна на температура од 220 степени максимум 20 минути. 
 6. Пред крајот на печењето температурата намалете ја на 150 степени. Послужете ги полнети со паштета со салата.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text