Деликатес: „Салата Болоња”

Деликатес: „Салата Болоња”

Направете вкусна салата болоња.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 600 гр. боранија
 • 100 гр. пилешко месо
 • 200 гр. моцарела
 • 2-3 лажици пченка
 • 10 шери домати
 • 1 лажица мајонез
 • 2 лажици кисела павлака
 • сол
 • бибер
 • вегета

Подготовка:

 1. Боранијата ситно се сече и вари во солена вода, па се цеди и се става во сад заедно со пченката и месото кои заедно ги вариме кратко, па цедиме.
 2. Се сече моцарелата и се додава, па се ставаат зачини и шери домати сечени на мали коцки, па мајонез и павлака и се соединува убаво се.
 3. Нека се олади 15 минути па послужете.

 

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text