За вработени, студенти и зафатени: Појадок за пет минути кој не излегува од мода

За вработени, студенти и зафатени: Појадок за пет минути кој не излегува од мода

Ако сте зафатени со работа, сте студент или немате многу време, ова е идеален појадок за вас.

Направете совршени пржени лепчиња.

Состојки:

  • Стар леб
  • 2-3 јајца
  • ¼ шолји млеко
  • масло за пржење
  • сол

Подготовка:

  1. Се сече лебот на кришки, па добро се матат јајцата со млеко и сол.
  2. Се натопуваат кришките во смесата и се пржат на добро загреано масло од двете страни.
  3. Се ставаат кришките на хартија за да ја впијат маснотијата.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

singlepost_text