Денес за ручек: По работа кога немате време за готвење – ручек за 15 минути

Денес за ручек: По работа кога немате време за готвење – ручек за 15 минути

Кога немате време за комплицирано јадење кое долго се спрема, ова е деликатесот за вас.

Состојки:

 • 550 гр. пилешко
 • 200 мл. јогурт
 • 1 лажица сенф
 • 2 лажици вода
 • магдонос
 • масло
 • сол
 • бибер
 • вегета

Подготовка:

 1. Се сече на коцки пилешкото месо, се додаваат сол, бибер и вегета и се меша, па се пржи на масло на тава додека не добие боја.
 2. Се мати јогуртот со вода и сенф па се става врз месото, се намалува температурата.
 3. Се крчка на оган 5 минути.
 4. Се става магдонос.
 5. Навистина совршено.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

 

singlepost_text