Оригинален рецепт за највкусниот сладолед – потоа се додава што сакате

Оригинален рецепт за највкусниот сладолед – потоа се додава што сакате

Оригинален рецепт за сладолед кој се топи во уста.

Потоа, во него може да си додадете што сакате.

Состојки:

  • 1 л. млеко
  • 1 ванилин шеќер
  • 4 јајца
  • 350 гр. шеќер

Подготовка:

  1. Се матат убаво јајцата со ванилин шеќери  шеќер, па се вари млекото, па потоа се додаваат во него јајцата.
  2. Се меша убаво и се лади.
  3. Се додава потоа по желба чоколадо, овошје…

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

singlepost_text