Рецепт со точни мерки – највкусни плескавици, излегуваат многу од една смеса

Рецепт со точни мерки – највкусни плескавици, излегуваат многу од една смеса

Совршени плескавички за љубителите на месо.

Вкусни и брзи, ова е рецептот за најсочно месо, уверете се и самите.

Состојки:

 • 2 кг. мелено месо
 • ½ шолји млеко во прав (250 мл)
 • 2 лажички сол
 • ¼ лажички црвен пипер
 • малку бибер
 • 1 лажиче лук во прав
 • 3 лажици соја сос
 • ½ шолји презла

Подготовка:

 1. Се става месото во поголем сад или вангла и се ставаат сите зачини, па убаво се меси околу 5 минути.
 2. Се прават плескавички или ќофтиња, се редат во тепсија со масло и се оставаат во ладилник.
 3. Се пржат потоа во тефлонска тава околу 7 минути од секоја зтрана.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

 

 

singlepost_text