Брза летна торта без печење – полна лешници, бадеми и ореви

Брза летна торта без печење – полна лешници, бадеми и ореви

Направете вкусен летен десерт без мака и без печење на горештините.

Состојки:

 • 0,5 л. шлаг течен
 • 0,5 л. кисела павлака
 • 150 гр. шеќер
 • 150 гр. чоколадо
 • 10 издробени бисквити
 • лешници, ореви, бадеми дробени

Подготовка:

 1. Се мати шлагот и се додава киселата павлака со шеќер, па убаво се мати.
 2. Се растопува чоколадото на пареа.
 3. Во сад се става третина од шлагот, па пола мелени бисквити, лешници ореви и бадеми, па пола чоколадо.
 4. Потоа се повторува постапката и со другиот дел.
 5. Се стега и послужува.
 6. Декорирајте по избор.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Домашно Тоблероне

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта