Запечени макарони врз кои тече пармезан – крчкаат во рерна

Запечени макарони врз кои тече пармезан – крчкаат во рерна

Направете вкусни запечени тестенини од рерна.

Не сте јаделе волку вкусни.

Состојки:

 • 500 гр. тестенини
 • 500 мл. млеко
 • 150 гр. моцарела
 • 200 гр. шунка
 • 2 јајца
 • 4 лажици пармезан
 • 2 лажици маргарин

Подготовка:

 1. Тестенините се варат во солена вода, п се цедат.
 2. Се премачкува тепсија со маргарин и се ставаат тестенините, па сечена шунка и рендан пармезан.
 3. Се матат јајцата со млеко и се става смесата горе.
 4. Се става уште малку пармезан и се пече на загреана рерна на 220 степени 45 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт