Само матите и имате торта – нема да вклучите шпорет

Само матите и имате торта – нема да вклучите шпорет

Брза и сочна торта со едноставна подготовка.

Може да се прави по сечиј вкус и желба, да се комбинира и експериментира.

Состојки:

  • 500 мл. слатка павлака
  • 200 гр. шеќер во прав
  • 500 гр. кисела павлака
  • 300 гр. малини
  • 500 гр. мелени бисквити

Подготовка:

  1. Се мати слатката павлака цврсто, па се додава киселата павлака со шеќер во прав.
  2. Се додаваат и измелените бисквити и се убаво се меша со жица.
  3. Ако ви е смесата мека нека се стегне малку, ако е тврда додајте пола шолја млеко и мешајте.
  4. Ставете ја смесата на калап со фолија и ставете ги малините или овошје по избор.
  5. Стегнете и послужете.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text