Стар рецепт за торта од 12 јајца: Чоколадни залаци кои се топат во уста!

Стар рецепт за торта од 12 јајца: Чоколадни залаци кои се топат во уста!

Едноставна кремаста торта со чоколадо и шлаг. Богат десерт совршен за секакви прилики.

Состојки:

  • 12 јајца
  • 400 гр чоколадо
  • 250 гр шеќер
  • 250 гр мелени бисквити
  • 350 гр маргарин/путер
  • 500 гр шлаг

Начин на подготовка:

  1. Разматете путер на собна температура и шеќер, потоа додајте жолчки, растопено чоколадо и бисквити. 
  2. Посебно разматете белки и внимателно соединете со претходната смеса. 
  3. Смесата поделете ја на 2 дела. Еден дел ставете во фрижидер (тоа е за филот), а од другиот дел испечете 4 кори во четвртаст плех или округол со димензии од 22 см. Плехот најдобро е да го обложите со хартија за печње. 
  4. Филувајте на следниов начин: кора, фил, шлаг, кора, фил, шлаг и така додека не го потрошите материјалот. Од горе можете да ставите некое овошје, чоколадо или едноставно украсете по желба.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text