Кафанска телешка чорба по рецепт на старите кувари

Кафанска телешка чорба по рецепт на старите кувари

Еве како да направите вкусна кафанска чорба…

Состојки:

 • 500 гр телешко месо од бут или врат
 • 1 главица кромид
 • 2 моркови
 • пашканат
 • магдонос
 • 1 корен целер
 • 2 компири
 • 1 дл масло
 • 2 лажици брашно
 • 2 дл кисела павлака Пекабела
 • 1 жолчка
 • сол
 • бибер
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Кромидот ситно исечкајте го, па издинстајте го на масло. Додајте месо исечкано на коцки (и коски, ако има), налијте вода и динстајте на тивок оган околу еден час. Додајте зеленчук исечкан на коцки, зачинете со сол и бибер, па налијте околу 2 л вода. 
 2. Направете и запршка од две лажици брашно, па сè заедно гответе уште околу половина час. 
 3. Пред сервирање во готовата чорба измешајте павлака со разматена жолчка и посипете со ситно сечкан магдонос. По желба, закиселете ја телешката чорба со оцет или лимонов сок.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text