Одлично оди со пилешко: Сос од кикирики

Одлично оди со пилешко: Сос од кикирики

Овој вкусен сос одлично оди со пилешко и зеленчук на скара.

Состојки:

 • 200 гр печени кикирики
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица изрендан ѓумбир
 • 1 лажица масло
 • 1 конзерва кокосово млеко
 • 2 лажици соја сос
 • прстофат бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Сомелете ги кикириките во блендер. Исчистете и исечкајте кромид и пржете го на масло. Додајте иситнет лук и ѓумбир и пржете заедно уште минута. 
 2. Додајте мелени кикирики, кокосово млеко, соја сос и гответе неколку минути. Посолете и побиберете по вкус. 
 3. Послужете го топлиот сос со пилешко месо или зеленчук на скара.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

 

 

 

singlepost_text