Ручек од кој се бара парче плус – веднаш ќе се фатите за готвење

Ручек од кој се бара парче плус – веднаш ќе се фатите за готвење

Ручек од кој сите ќе бараат парче плус, а кога ќе го прочитате рецептот ќе ви стане веднаш јасно зошто.

Состојки:

 • 2 тиквички
 • брашно
 • 1 јајце
 • бибер
 • сол
 • шунка
 • кашкавал
 • 1 топче моцарела
 • масло
 • малку млеко

Подготовка:

 1. Од брашно, јајце и млеко се прави смеса, малку погуста отколку за палачинки. Ставете си произволна количина во зависност од тоа колку членови сте и колку јадете.
 2. Ставете зачини по вкус во смесата, а тиквичките излупете ги и исечете ги по должина, но не ги цедете и солете, туку ставете ги во смесата со брашно и запржете ги на тава со масло.
 3. Потоа ставете ги на салфета да впијат.
 4. Ставете на  тиквички, па шунка и кашкавал и моцарела. Пазете да не истече, одмотајте и ставете ги во огноотпорен сад, па запечете ги 20 минути на 180 степени.

Повеќе вести на Готви.мк:

Ред тиквички, шунка – деликатес кој крчка

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

singlepost_text