Пита од тиквици и сирење

Пита од тиквици и сирење

Едноставно и брзо подгответе вкусна пита од тиквици и сирење.

Состојки:

  • 1 поголема тиквица
  • 250 гр свежо сирење
  • 2 јајца
  • 1,5 дл млеко
  • 1-2 лажици брашно
  • 1 лажица сол

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 220 степени. Тиквицата исечкајте ја на ситни коцки. 
  2. Во поголем сад ставете млеко, брашно, јајца и сол па добро измешајте и на крај додајте сирење и тиквици. 
  3. Смесата распоредете ја по намастен плех или во огноотпорен сад и печете 20-25 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text