Домашно Тоблероне – три пати поевтино и повкусно

Домашно Тоблероне – три пати поевтино и повкусно

Направете вкусно домашно Тоблероне со малку труд и пари.

Состојки:

 • 250 гр. маргарин
 • 3 јајца
 • 300 гр. шеќер
 • 100 гр. чоколадо
 • 2 лажици какао
 • 100 гр. печен сусам
 • 100 гр. сечени ореви
 • 200 гр. искршени бисквити
 • Малку маргарин за глазура
 • 100 гр. чоколадо за прелив

Подготовка:

 1. Се растопува маргарин заедно со јајца, шеќер, па се матат додека не се растопи се убаво.
 2. Се додаваат и какао и чоколадо, ореви, бисквити и сусам.
 3. Се става смесата во сад претходно премачкан со маргарин.
 4. Нека се олади па растопете чоколадо со маргарин и ставете глазура горе.
 5. Се сече на триаголници.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

singlepost_text