Тенка проја со семки по бабин рецепт (Видео)

Тенка проја со семки по бабин рецепт (Видео)

Еве како да направите тенка проја која ќе можете да ја јадете секој ден…

Состојки:

 • 3 чаши пченкарно брашно
 • 2 јајца
 • 50 мл масло
 • 200 гр сирење
 • кисела вода
 • 1/2 прашок за печиво
 • 2 лажици семки од сончоглед
 • 2 лажици ленено семе
 • 2 лажици сусам

Начин на подготовка:

 1. Сирењето издробете и додајте го во брашното. Додајте јајца, прашок за печиво, масло, малку сол, семки и кисела вода па замесете ретко тесто. 
 2. Обложете тепсија со хартија за печење и ставете го тестото. Од горе можете да расфрлате семки. Печете на 250 степени 30 минути да порумени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text