Плико пита готова додека сите спијат: Крцка надвор, мека внатре

Плико пита готова додека сите спијат: Крцка надвор, мека внатре

Направете нешто посебно вкусно во кујната, како појадок, ручек или вечера.

Плико пита готова за секунда.

Состојки:

 • 4 готови кори
 • 250 гр сирење
 • малку магдонос
 • 2 јајца з апремачкување
 • 2 лажици млеко
 • 2 лажици кисело млеко
 • 1 шолја масло
 • сусам

Подготовка:

 1. Се мешаат во сад јајцата со млеко и кисело млеко, како и масло.
 2. Се шири една кора и се премачкува, па на неа се става друга кора и се премачкува и таа.Се спојуваат две спротивни страни, да дојде како плико.
 3. Се премачкуваат со јајца и млеко, а на средина се става фил од сирење.
 4. Се преклопуваат и другите краеви да дојде како плик.
 5. Се редат во тепсија се премачкуваат со изматено јајце и се става ким.
 6. Се печат на 180 степени додека не поруменат.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 10 минути додека сите спијат

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

singlepost_text