Пилешко полнето со домати

Пилешко полнето со домати

Вкусен ручек од пилешко месо…

Состојки:

 • 4 парчиња пилешко бело месо
 • 200 гр спанаќ
 • 250 гр сирење
 • 500 гр домати
 • 1 главица кромид
 • 2 лажици сув зачин
 • 3 лажици путер
 • малку свеж магдонос

Начин на подготовка:

 1. Белото пилешко месо измијте го и исушете го, а потоа засечете го на неколку места, така што ќе добиете џебови. 
 2. Спанаќот измијте го и пропржете го на малку путер со ситно сечкан кромид, а потоа тргнете од оган и во масата додајте сирење исечкано на коцки. 
 3. Со оваа смеса полнетео го месото и затворајте ги џебовите со чепкалки. Месото истријте го со зачини. 
 4. Во тава загрејте путер и на него пропржете го месото така што од сите страни ќе добие златно-жолта боја.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text