Ова се првите симптоми дека ви фали магнезиум – еве зошто е важен за телото

Ова се првите симптоми дека ви фали магнезиум – еве зошто е важен за телото

Магнезиумот во нашето тело е директно одговорен за нашите коски, и е најранлив микроелемент, кој лесно се разградува, но во последните 100 години според исражувањата, внесуваме се помалку магнезиум во телото.

Потребни се околу 300 милиграми на ден, но стресот, брзото темпо, брзата храна, не ни дозволуваат да го внесеме.

Симптоми на недостаток се:

Депресија

Раздразливост и вознемиреност

Грчеви

Несоница

Засилен пулс

Нетолеранција на бактерии

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

 

singlepost_text